1.Trzymaj aparat stabilnie!
Światło jest duszą fotografii. Zanim nauczysz się świadomie korzystać z różnorakiego oświetlenia, staraj się unikać mocnego, kontrastowego światła.. Najlepsze i najbezpieczniejsze światło jest wczesnym rankiem w okolicach wschodu słońca i wieczorem tuż przed zachodem słońca, sam zachód i tuż po zachodzie słońca.
3. Stosuj uznane, powszechnie stosowane w malarstwie metody kompozycji obrazu.
Fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru "w zależności od tego, czy chcesz pokazać piękne łąki czy wyjątkowe niebo". Generalnie, unikaj symetrycznych kompozycji, z fotografowanym obiektem w środku kadru. Zasady te warto także stosować podczas fotografowania ludzi.
4. Stwórz czytelne tło
W większości zdjęć występują te same, ciągle powtarzane błędy. Nieostre zdjęcia "przede wszystkim nieostre główne tematy fotografii", brzydkie światło (powodujące nieładne cienie pod oczami i nosami fotografowanych ludzi), niewłaściwa kompozycja i wreszcie “wisienka na torcie” – zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło.
o to tym takiego zdjęcia:
Postarajmy się robiąc zdjęcia zwracać większą uwagę na to, co znajduje się w okolicach fotografowanego człowieka lub przedmiotu. Schludne tło pozwala skierować spojrzenie widza na to, co na zdjęciu jest najważniejsze.
5. Stosuj precyzyjne kadrowanie (kadruj z głową!)
Fotografując ludzi, starajmy się generalnie nie ucinać kończyn na wysokości stawów. Nie obcinajmy stóp, łokci i dłoni. Staraj się nie ucinać niczego.
6. Zwracaj uwagę na poprawną ekspozycję.
Współczesne aparaty umożliwiają w trybie automatycznym przyzwoitą ekspozycję (naświetlenie zdjęcia), w większości ujęć. Obecnie możemy podejrzeć wykonaną fotografię na ekranie LCD.
7. Zastanów się nad zdjęciem, zanim naciśniesz przycisk migawki.
Przemyśl co jest głównym tematem zdjęcia, co powinieneś wyeksponować, a co ukryć na zdjęciu .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz