26.04.2016
25.04.2016
Budowa aparatu fotograficznego
Jakkolwiek na rynku dostępnych jest obecnie wiele typów aparatów w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, podstawowe elementy konstrukcyjne występują w nich wszystkich.
- Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV.
- Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który można oddalać i przybliżać od aparatu za pomocą pierścienia (12), co umożliwia zmianę ogniskowej obiektywu, czyli tzw. zoom.
- Wbudowana w zestaw tylnych, nieruchomych soczewek korygujących przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.
- Mechanizm spustowy – otwiera on przesłonę (zwaną też migawką), która normalnie jest zamknięta, dzięki czemu światło nie dociera do kliszy lub matrycy. Po naciśnięciu przycisku spustowego (7) przesłona się otwiera na ściśle określony czas, po czym ponownie się zamyka, dzięki czemu można precyzyjnie ustalać czas naświetlania kliszy lub matrycy. W aparatach analogowych naciśnięcie przycisku spustowego uruchamia też mechanizm przesuwu kliszy fotograficznej (5), a w lustrzankach podnosi także uchylne lustro.
- Rolka z kliszą fotograficzną – w aparatach cyfrowych w tym miejscu zazwyczaj umieszczane są baterie zasilające oraz karty pamięci.
- Uszy, do których można zamontować pasek do noszenia aparatu.
- Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy – w różnych aparatach występuje on w różnych miejscach, ale zwykle znajduje się w górnej, prawej części aparatu.
- Pokrętło podstawowych nastawów aparatu.
- Wyświetlacz parametrów pracy aparatu (w wielu aparatach go nie ma).
- Wizjer, przez który można obserwować kadr – w lustrzankach jednoobiektywowych dzięki zastosowaniu pięciokątnego pryzmatu i uchylnego lustra (elementy zaznaczone na zielono) w wizjerze obserwuje się obraz bezpośrednio z obiektywu. W aparatach kompaktowych obraz w wizjerze tworzony jest za pomocą dodatkowego zestawu małych soczewek i nie odpowiada on dokładnie temu, co zarejestruje aparat, zwłaszcza przy zbliżeniach.
- Tzw. gorąca stopka – złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.
- Pierścień regulacyjny obiektywu – w skomputeryzowanych obiektywach typu zoom umożliwia on zmianę ogniskowej, w tradycyjnych obiektywach za pomocą pierścienia zmieniało się wartość przysłony oraz dokonywało się ręcznego ostrzenia kadru.
Jak zrobić dobre zdjęcie – 7 kroków do stworzenia udanej fotografii:
1.Trzymaj aparat stabilnie!
2. Zwróć uwagę na światło
Światło jest duszą fotografii. Zanim nauczysz się świadomie korzystać z różnorakiego oświetlenia, staraj się unikać mocnego, kontrastowego światła.. Najlepsze i najbezpieczniejsze światło jest wczesnym rankiem w okolicach wschodu słońca i wieczorem tuż przed zachodem słońca, sam zachód i tuż po zachodzie słońca.
1.Trzymaj aparat stabilnie!
Światło jest duszą fotografii. Zanim nauczysz się świadomie korzystać z różnorakiego oświetlenia, staraj się unikać mocnego, kontrastowego światła.. Najlepsze i najbezpieczniejsze światło jest wczesnym rankiem w okolicach wschodu słońca i wieczorem tuż przed zachodem słońca, sam zachód i tuż po zachodzie słońca.
3. Stosuj uznane, powszechnie stosowane w malarstwie metody kompozycji obrazu.
Fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru "w zależności od tego, czy chcesz pokazać piękne łąki czy wyjątkowe niebo". Generalnie, unikaj symetrycznych kompozycji, z fotografowanym obiektem w środku kadru. Zasady te warto także stosować podczas fotografowania ludzi.
4. Stwórz czytelne tło
W większości zdjęć występują te same, ciągle powtarzane błędy. Nieostre zdjęcia "przede wszystkim nieostre główne tematy fotografii", brzydkie światło (powodujące nieładne cienie pod oczami i nosami fotografowanych ludzi), niewłaściwa kompozycja i wreszcie “wisienka na torcie” – zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło.
o to tym takiego zdjęcia:
Postarajmy się robiąc zdjęcia zwracać większą uwagę na to, co znajduje się w okolicach fotografowanego człowieka lub przedmiotu. Schludne tło pozwala skierować spojrzenie widza na to, co na zdjęciu jest najważniejsze.
5. Stosuj precyzyjne kadrowanie (kadruj z głową!)
Fotografując ludzi, starajmy się generalnie nie ucinać kończyn na wysokości stawów. Nie obcinajmy stóp, łokci i dłoni. Staraj się nie ucinać niczego.
6. Zwracaj uwagę na poprawną ekspozycję.
Współczesne aparaty umożliwiają w trybie automatycznym przyzwoitą ekspozycję (naświetlenie zdjęcia), w większości ujęć. Obecnie możemy podejrzeć wykonaną fotografię na ekranie LCD.
7. Zastanów się nad zdjęciem, zanim naciśniesz przycisk migawki.
Przemyśl co jest głównym tematem zdjęcia, co powinieneś wyeksponować, a co ukryć na zdjęciu .
24.04.2016
Wiosna w tam tym roku 2015
W tam tym roku było piękna wiosna. Jechałam wtedy samochodem do Lublina, przejeżdżałam obok pięknych zielonych pól
20.04.2016
15.04.2016
12.04.2016
8.04.2016
Telefonem czy aparatem
Czy dobre zdjęcia wychodzą telefonem czy aparatem? Otóż tu i tu wychodzą piękne zdjęcia tylko trzeba mieć talent do robinia dobrych zdjęć. To jest przykład robieniem telefonem :
a to aparatem zwykłym :
6.04.2016
Subskrybuj:
Posty (Atom)